İş Güvenliği Elbiseleri

İş sağlığı ve güvenliği; çalışanın, işletmenin ve üretimin güvenliğini sağlamak için uzmanlar tarafından uygulanan sistemli ve bilimsel çalışmaların bütünüdür. Her işletmede iş güvenliğini sağlamak için alınacak önlemler, çalışma ortamının meydana getirdiği risk faktörlerine göre değişir. Teçhizat ve donanımların düzenli olarak kontrol edilmesi, iş kazalarının ve mesleki hastalıkların engellenmesi ve risk değerlendirme çalışmaların yapılması gibi, iş güvenliğini sağlamak için alınabilecek çeşitli pek çok önlem vardır. İş sağlığı ve güvenliğini sağlamak için alınabilecek önlemlerden bir diğeri de; çalışma ortamında işçilerin güvenli ve konforlu bir şekilde çalışmalarına destek olan, farklı ortamlar ve şartlar için tasarlanan iş güvenlik elbiseleridir.

İş güvenliği elbiseleri, işçilerin mesai sırasında mevcut şartlarda ya da ortaya çıkabilecek zorlayıcı koşullarda rahat çalışmalarını sağlarken, karşılaşabilecekleri çeşitli tehlikelerden de korunmalarına fırsat tanır. İşçilerin sağlığı ve konforu, işveren tarafından tercih edilecek iş güvenlik elbiselerinin kalitesine bağlıdır. Dolayısıyla işverenler, iş güvenliği elbisesi alımı yaparken öncelikli olarak ürünlerin fiyatlarına odaklanmak yerine, kaliteli ve kullanışlı ürünleri seçmeye özen göstermelidirler.

İş Güvenliği Elbiseleri Nasıl Olmalı?

İş güvenliği elbiseleri; öncelikle personelin güvenliğini ve sağlığını, daha sonra ise konforunu sağlamalıdır. Farklı çalışma ortamlarına uygun, işçilerin hareket kabiliyetini kısıtlamayan ve işlerini daha efektif bir şekilde icra etmelerine imkan tanıyan iş elbiseleri, verimli ve güvenli bir çalışma ortamı için tercih edilmelidir.

İç ve dış mekanlarda çalışan işçiler için farklı elbise modellerini tercih etmek gerekir. Özellikle de dış mekânda çalışan işçiler için kışın soğuk, rüzgârlı veya yağışlı; yazın ise bunaltıcı olan havalarda işlerini devam ettirebilmelerini sağlayacak detaylara sahip iş elbiseleri seçilmelidir. Örneğin soğuk havalar için kapüşonlu ve yüksek boyunlu iş kıyafetleri, sıcak havalar için bahçıvan modeli tulumlar tercih edilebilir. Ayrıca vardiya düzeninin bulunduğu işletmelerde, gece vardiyasında çalışan işçilerin karanlıkta kolaylıkla fark edilmelerini sağlayacak olan reflektif şerit gibi detaylara sahip iş kıyafetleri giymeleri oldukça önemlidir.

Geniş bir yelpazeye yayılan iş güvenliği elbisesi modelleri, 5 başlık altında incelenebilir:

İş önlükleri

İş önlükleri; idari çalışanlar, ustalar, şefler ve laboratuvar elemanları tarafından sıklıkla kullanır. Genelde alpaka veya gabardin kumaş tercih edilerek üretilen iş önlükleri, cep detaylarına sahip modelleri ile işlevsel ürünlerdir.

İş tulumları

Vücudu tamamen saran tek parça iş tulumları, özellikle laboratuvar ortamında veya inşaat sektöründe görev alan çalışanların toz parçacıklarından ve kimyasal sıvılardan korunmalarını sağlayabilir.

İş yelekleri

Omuzlarında genellikle fosforlu şeritler bulunan veya fosforlu renklerde olan iş yelekleri, ısı yalıtımı sağlamaları amacıyla polyester ve pamuk malzemelerinden üretilir. Fosforlu olan ürünler, karanlıkta parlamaları sayesinde görünmez kaza olasılığını da önemli ölçüde düşürür.

İş pantolonları

Lastikli beli, cep detayları, ayarlanabilir ipli veya fermuarlı paçalarıyla son derecede fonksiyonel olan iş pantolonları, gerektiğinde su geçirmeyen özel dikişler kullanılarak üretilir.

İş ayakkabıları

Genellikle teri emen ve bu sayede çabuk kuruyan iş ayakkabıları, kaymayan tabanları sayesinde ıslak ve yağlı zeminlerde güvenli bir şekilde yürümeyi sağlar. Sadece riskli bölgelerde çalışanların değil, işi gereği ayakta çalışan herkesin ayak ve vücut sağlığı için, üst düzeyde güven ve konfor sağlayan iş ayakkabılarını tercih etmesi gerekir.

<< Geri