İş Güvenliği Malzemeleri

İşçilerin sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışmalarına devam etmeleri, başka bir deyişle; iş güvenliğinin sağlandığı ortamlarda görevlerini yapmaları için olası iş kazaları veya uzun vadede ortaya çıkabilecek olan rahatsızlıklar öngörülmeli, buna bağlı olarak da gerekli iş güvenlik malzemelerinin kullanımı sağlanarak çalışanların işlerini güvenle icra edebilecekleri ortamlar oluşturulmalıdır.

Yasalar ile zorunlu kılınan iş güvenlik malzemelerinin kullanımı, işçilerin mesai sırasında her an yaşayabilecekleri iş kazalarına karşı önlem almak için tercih edilebilecek olan en etkili yollardan biridir. Biz de bu yazıda, iş güvenliği malzemeleri arasında yer alan baş, yüz, kulak, göz, el ve ayak koruyuculara değinerek çalışanların iş güvenliğini sağlamak adına sık ihtiyaç duyulan ekipmanlar hakkında genel bir bilgilendirme yaptık.

Baş Koruyucular

İşçilerin başlarının korunmalarını sağlamak için kullanılan iş güvenlik malzemeleri arasında baret, baret üzeri kulak koruyucu ve baret çene bağı gibi koruyucu ekipmanlar bulunur. Baretler hem başa zarar gelmesinin önüne geçen, hem de farklı renklerdeki çeşitleri sayesinde iş sahasındaki çalışanların görevlerinin belirlenmelerini sağlayan iş güvenlik malzemeleri arasındadır. Baretlerin hem kullanım hem de saklama koşullarında dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır: Özellikle elektriğin olduğu alanlarda çalışan işçilerin, baretlerinde delik olmamasına ve baretlerinin içinde metal bir malzeme bulunmamasına dikkat etmeleri, ekipmanlarını serin ve karanlık yerlerde saklamaları gerekir.

Göz ve Yüz Koruyucular

İş kıyafeti ve iş ayakkabısı giydikten sonra geriye kalan, vücudun en hassas bölgeleri arasında bulunan yüz ve gözlerdir. Alev, yüksek sıcaklık, radyasyon, kimyasal sıvıların sıçraması gibi iş yerlerinde karşılaşılabilen, yüze ve gözlere zarar verebilecek unsurlara karşı koruyucu maske, sis maskesi ve gözlük gibi iş güvenlik malzemeleri kullanılmalıdır.

Kulak Koruyucular

İşçiler, geçici veya kalıcı işitme kaybına neden olabilen yüksek ses ve gürültüye karşı da iş güvenlik ekipmanları kullanılarak etkili bir biçimde korunmalıdırlar. Gürültüye maruz kalınabilecek ortamlarda kulak sağlığı için önlem almak amacıyla kulaklık veya akustik baret kullanılmalı, bu sayede çalışanların işlerini güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapmaları sağlanmalıdır.

El ve Ayak Koruyucular

Elektrik akımına kapılmak, yüksek veya düşük ısıya maruz kalmak, olası darbelerden zarar görmek, kimyasallar ile temas etmek gibi işçilerin başına gelebilecek ve sağlıklarını olumsuz etkileyebilecek olan durumlara karşı el ve ayakların iş güvenlik ekipmanları ile korunmaları büyük önem taşır. Bunlara ek olarak ıslak ve kaygan zeminlerde yürümeyi gerektiren durumlarda da rahat hareket etme imkânı sağlayan tabanlara sahip ayakkabılar kullanılması, çalışan güvenliği için son derece önemlidir.

Eğer iş güvenlik elbiseleri; baş, göz, yüz, kulak, el ve ayak koruyucuları gibi iş güvenlik ekipmanları ile desteklenirse, işçiler için daha güvenli bir ortam oluşturulabilir. İşçilerin olası iş kazalarından korunmaları veya kazaları minimum zarar ile atlatmaları için tüm işletmelerde ilgili yasa ve yönetmeliğe uygun olarak iş güvenlik malzemelerinin kullanılmaları şarttır.

<< Geri