İş Güvenliği Sertifikası

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, çalışma ortamlarındaki güvenliği ve çalışanların sağlığını korumak amacıyla kamu kuruluşlarında ve özel kurumlarda iş güvenliği sertifikasına sahip olan uzmanlar görev yapıyor. Bu uzmanlık sertifikasına sahip olmak için ise, aranan birtakım şartları karşılayan adayların öncelikle uygulamalı bir eğitim almaları, daha sonra da iş güvenliği uzmanlık sınavına girmeleri gerekiyor.

Biz de bu yazımızda; iş güvenliği uzmanı olmak için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğine, sertifikanın nasıl ve nereden alınabileceğine ve sertifika türlerinin neler olduğuna değindik.

İş Güvenliği Sertifikası Şartları Nelerdir?

İş güvenliği sertifikası sahibi olmak için aranan bazı şartlar var. Üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olanlarla; belli bir süre hizmet vermiş olan mimarlar, mühendisler ve teknik elemanlar iş güvenliği sertifikası edinebiliyorlar. Üniversitelerin mimarlık, mühendislik, fizik, kimya lisans bölümlerinden ve iş sağlığı ve güvenliği meslek yüksek okulundan mezun olanlar; teknik öğretmenler, teknik elemanlar ve biyolog unvanına sahip olanlar da kursa ve sınava katılıp iş güvenliği sertifikası alabiliyorlar.

İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İş güvenliği sertifikası alabilmek için bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda eğitim sürecinden geçmek ve uzmanlık sınavına girmek gerekiyor. İş güvenliği uzmanı olmak isteyenler; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kamu ya da özel eğitim kurumlarında veya üniversitelerde, iş güvenliği sertifikası uygulamalı eğitim programına katıldıktan sonra yine bakanlık tarafından yılda iki kez düzenlenen uzmanlık sınavına girilebiliyorlar. Yetkili kurum veya kuruluşlarda en az 220 saatlik eğitim alıp, uzmanlık sınavında da 100 üzerinden 70 puan alan adaylar sertifikaya sahip olma hakkı kazanıyorlar.

Eğitime veya sınava girmeden sertifika almak da çeşitli sektörlerde hizmet verenler için mümkün olabiliyor. Mühendislik veya mimarlık fakültesi mezunları ya da teknik elemanlar; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği doktora programlarından birini tamamlamış olursa, eğitime katılmadan ve sınava girmeden sertifika alabiliyorlar. Aynı şekilde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nde 10 seneyi aşkın süredir görev yapan teknik elemanlar ve ilgili fakülte mezunları da bu haktan yararlanabiliyorlar.

İş Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?

İş güvenliği sertifikası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından veriliyor. Uzmanlık sınavına başvuru ve diğer işlemler ise İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

İş Güvenliği Sertifikası Türleri Nelerdir?

Kanuna göre iş kolları tehlike oranına göre üçe ayrıldığından, iş güvenliği sertifikaları da A, B ve C sınıfı olarak üçe ayrılıyor. C sınıfı az tehlikeli, B sınıfı az tehlikeli ve tehlikeli, A sınıfı sertifika ise çok tehlikeli iş yerlerinde çalışma hakkı tanıyor. Uzmanlık sınavları A, B ve C sınıfı için ayrı ayrı düzenleniyor. Daha önce iş güvenliği sertifikası almayanlar, uygulamalı eğitime tabi tutulduktan sonra öncelikle C sınıfı sertifika alabiliyor, daha sonra ise gereken çalışma yılını doldurma ve bir üst sınıfın kursuna katılma gibi şartları yerine getirip belgelerinin statülerini yükseltebiliyorlar.

<< Geri