İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

İşletmelerde sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturarak personelin işlerini daha efektif ve güvenli bir şekilde yapmasını sağlamak; hem işletmeye olumlu katkılarda bulunur, hem de çalışanın motivasyonunu artırır. Her ne kadar bir maden işçisi ile şantiye işçisinin karşılaşabileceği tehlikeler farklı olsa da, bu tehlikelerden doğabilecek zararlardan en az hasarla kurtulmak için çalışmalar yapan iş güvenliği uzmanları vardır. İş kazalarında hayatını kaybeden veya sakat kalan insan sayısının artması ile dikkate alınması gereken konuların başında gelen iş sağlığı ve güvenliğini sağlayan iş güvenliği uzmanları, ya belli kurumlarda bir süre görev almış olmalı ya da gerçekleştirilen sınavlarda başarı yakalamış olmalıdırlar.

Biz de bu yazımızda iş güvenliği uzmanı olabilmek için girilen sınava dair merak edilenleri derledik:

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Yılda 2 Kez Yapılır

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen iş güvenliği uzmanlığı sınavı, senede 2 kez düzenlenir. Bakanlık tarafından görevlendirilen kamu ya da özel eğitim kurumlarında eğitime tabi tutulan adaylar, iş yerlerindeki risklerin ne şekilde giderileceğini öğrenecekleri 180 saatlik teorik ve 40 saatlik pratik eğitimi tamamlayarak iş güvenliği uzmanlığı sınavına katılırlar ve 100 üzerinden 70 puan alanlar, başarılı sayılarak uzmanlık yapmaya hak kazanırlar.

A, B ve C Türü İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Vardır

İş güvenliği uzmanlığı; A, B ve C tipi olmak üzere 3 türde toplanır. Çok tehlikeli iş yerleri A, tehlikeli ve az tehlikeli iş yerleri B, az tehlikeli iş yerleri C tipi sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanlarını çalıştırmak zorundadır. İlk kez eğitim alan ve sınava giren aday C tipi iş güvenliği uzmanlığı sınavına girerler. B veya C tipi sertifikaya sahip olanlar ise ya sertifikalarını yenilemek, ya da bir üst seviyedeki sertifikayı almak için sınava girerler ve başarılı oldukları takdirde mesleklerine devam ederler.

Sınava Katılabilmek İçin Belli Şartlar Mevcuttur

İş güvenliği uzmanlığı sınavına katılmak isteyen adayların belli şartlara sahip olmaları istenir. Kamu ya da özel sektörde hizmet vermiş olan mimarlar, mühendisler ve teknik elemanlar iş güvenliği uzmanlığı sınavına katılabilirler. Ayrıca teknik öğretmenler, teknik elemanlar ve biyolog unvanına sahip olanlarla üniversitelerin fizik, kimya, mimarlık, mühendislik lisans bölümlerinden ve iş sağlığı ve güvenliği meslek yüksek okulundan mezun olanlar da sınava katılıp iş güvenliği sertifikası alabilirler.

<< Geri