İş Güvenliği Uzmanı

İş güvenliği uzmanı, son yıllarda oldukça sık duyulan bir unvan… Ortaya çıkmasından kısa süre sonra revaçta olan meslekler arasındaki yerini alan ve birçok kişinin hakkında daha fazla bilgi edinmek için çabaladığı iş güvenliği uzmanlığı; işletme, ürün ve çalışan güvenliğinin sağlanması için çalışan ve iş yeri sahibine getirdiği sorumluluklar göz önüne alındığında son derece önemli bir meslek olarak ön plana çıkıyor. Biz de bu yazımızda, bu popüler ve özel meslek hakkında sık sorulan soruları sizler için yanıtlayacağız.

İşte 5 soruda iş güvenliği uzmanlığı hakkında bilinmesi gerekenler:

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

İş yerlerinde meydana gelen iş kazaların büyük bir çoğunluğu önlenebilir durumlardan oluşuyor. Dolayısıyla öncelikle çalışan sağlığı, sonra da işletmenin başarısı için, iş güvenliğini tehdit edebilecek unsurların ortadan kaldırılması gerekmektedir. İş güvenliği uzmanı da, basit bir şekilde ifade etmek gerekirse; çalışma ortamlarındaki iş kazası risklerini tespit edip, iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak adına gerekli önemleri alan kişi olarak tanımlanabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Ne Yapar?

İş güvenliği uzmanının iş yerinde, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının yaratılması ve korunması için yerine getirmesi gereken belli başlı görevler vardır. Bu görevler arasından öne çıkanlar; iş güvenliği için alınması gerekli olan tedbirlerin işverene bildirilmesi, meydana gelen iş kazası ya da meslek hastalıklarının araştırılması, iş yerinde kullanılan ya da kullanılacak olan çeşitli teçhizat ve koruyucu donanımların seçilmesi, bakımının yapılması ve test edilmesi, risk değerlendirmesi çalışmalarının yapılması, çalışma ortamının gözetilmesi ve bilgilendirme eğitimlerinin verilmesi olarak sayılabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışabilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği(İSG) Yasası’nın, 01.07.2017 tarihinde geçerli olan maddesine göre, tüm kamu kuruluşlarında, 50’den az çalışana sahip olan ve çalışmanın 6 aydan fazla süreceği özel işletmelerde iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunlu oldu. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanlığı, sadece belli başlı sektörlere özel bir meslek olarak düşünülmemelidir. Sanayiden sayılan işletmelerde, inşaat sahalarında ve tehlikeli olarak nitelendirilen farklı iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak adına görev yapabilecek olan iş güvenliği uzmanları, sertifikasının yeterliliğine göre çeşitli işletmelerde çalışabilirler.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İş güvenliği uzmanı olmak isteyenlerin; teknik öğretmenlikten, İş Sağlığı Güvenliği programından ya da aşağıdaki fakültelere ait belli başlı bölümlerden mezun olmuş olmaları gerekmektedir:

  • Mimarlık Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi(Fizik, Kimya ya da Biyoloji bölümleri)

İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası Nereden Alınır?

İş güvenliği uzmanı sertifikası almak için, bakanlık tarafından yetki verilmiş olan çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu’na göre faaliyet göstermekte olan şirketler tarafından açılan eğitimlere katılmak gerekmektedir. İş güvenliği uzmanı belgesi alan kişiler, sertifikalarını her beş yılda bir tekrar eğitim programlarına katılarak yenilemek zorundadırlar.

<< Geri